Δευτέρα 8 Ιουλίου 2013

Φιλική ήττα από Paderborn (φώτος)

Στην... ιστορία πέρασε και το δεύτερο φιλικό του ΑΠΟΕΛ επί Αυστριακού εδάφους, μετά από εκείνο με την Γιάπλονετς. Το απόγευμα της Δευτέρας με αντίπαλο τη Γερμανική Paderborn (πέρσι τερμάτισε στην 12η θέση, στην Β' κατηγορία) οι "γαλαζοκίτρινοι" γνώρισαν την ήττα με 2-0.
Ο Πάολο Σέρτζιο χρησιμοποίησε συνολικά 22 ποδοσφαιριστές και είδε την ομάδα του να "σημαδεύει" δυο φορές το δοκάρι - και στις δυο περιπτώσεις με τον Μαντούκα. Το σκορ είχε διαμορφωθεί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τους Γερμανούς να πετυχαίνουν και τα δυο γκολ τους με σουτ.
Η αρχική εντεκάδα: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Ντα Σίλβα, Σατσιάς, Μοράις, Γκόμες, Μαντούκα, Ίσμαελ, Μπούντιμιρ.
Το φιλμ του αγώνα...
5' - Κέρδισαν κόρνερ οι Γερμανοί. Το σουτ κατέληξε έξω.
9' - Το ΑΠΟΕΛ κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή. Εκτέλεσε ο Μαντούκα και έδιωξε αμυντικός της Paderborn.
11' - Ατομική ενέργεια του Γκόμες και σουτ, λίγο έξω.
12' - Σέντρα από τον Μαντούκα, διώχνουν οι Γερμανοί.
15' - Εξαιρετική ενέργεια του Ίσμαελ, τον σταμάτησαν με σκληρό φάουλ.
17' - Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα. Ο Μαντούκα κάνει σουτ που δεν βρίσκει στόχο.
20' - Γκολ για την Paderborn που ανοίγει το σκορ με μακρινό σουτ.
25' - Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, με το κοντινό σουτ του Γκόμες να φεύγει πάνω απ' τα δοκάρια.
27' - Απειλούν ξανά με μακρινό σουτ οι Γερμανοί, στην σωστή θέση μπλοκάρει ο Πάρντο.
29' - Καλή στιγμή για τους "γαλαζοκίτρινους", ξανά με τον Γκόμες όμως το πλασέ του δεν απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
39' - Δυνατό σουτ από τον Μαντούκα, διώχνει ο τερματοφύλακας της Paderborn.
40' - Ο Μαντούκα κερδίζει φάουλ πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Εκτέλεσε ο Ντα Σίλβα χωρίς αποτέλεσμα.
41' - Σκοράρει ξανά η Paderborn μετά από εκτέλεση κόρνερ και σουτ εντός περιοχής.
43' - Πρώτη αλλαγή ο Σωτηρίου στην θέση του Ίσμαελ.
46' - Δεύτερη αλλαγή, ο Κίσσας παίρνει την θέση του Πάρντο.
47' - Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ. Γίνεται κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ του Γκόμες, ο Βραζιλιάνος κάνει το σουτ και "σημαδεύει" την οριζόντια δοκό.
54' - Πρόλαβε τον Μαντούκα ο αντίπαλος στόπερ και έδιωξε σε κορνερ.
57' - Σουτ του Αμορίν, φεύγει μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
60' - Δεύτερο δοκάρι και πάλι με τον Μαντούκα.
71' - Σολωμού, Αλεξάνδρου, Χαραλαμπίδης, Σέρινταν, Αλωνεύτης, Αντωνιάδης, Μπενασούρ, Αρτυματάς και Ηλία περνούν στο παιχνίδι.
72' - Σκοράρει το ΑΠΟΕΛ όμως το γκολ ακυρώνεται.