Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Pre game ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα

ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 18:00 (LTV)
Παιχνίδι με φαβορί στο κεκλεισμένων των θυρών ΓΣΠ

Ο ΑΠΟΕΛ με ή χωρίς φιλάθλους είναι το φαβορί για την νίκη στον αγώνα με την Νέα Σαλαμίνα. Ο ΑΠΟΕΛ είναι στο κυνήγι της πρωτιάς στην κανονική περίοδο και κάθε απώλεια μετρά. Το πρωτάθλημα είναι το μόνο που απόμεινε στον ΑΠΟΕΛ για να έχει διάκριση και θα δώσει όλο το βάρος του σε αυτό. Στην έδρα του έχει πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και δυο ήττες.

Η Νέα Σαλαμίνα πάει στον αγώνα με την παράδοση να είναι εις βάρος της αλλά και την βαθμολογική της θέση να είναι άσχημη. Δεν μπορεί πλέον να περιμένει παιχνίδια και θα ψάξει θετικό αποτέλεσμα αφού κάθε βαθμός είναι πολύτιμός στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Εκτός έδρας έχει δύο νίκες, μια ισοπαλία και έξι ήττες.

Ενδιαφέρουν και αυτά
• Τελευταία φορά που έχασε ο ΑΠΟΕΛ από την Νέα Σαλαμίνα εντός έδρας ήταν την περίοδο 1999/00 με 1-2
• Ο ΑΠΟΕΛ με εξαίρεση την περίοδο 2009/10 σκοράρει ανελλιπώς με την Νέα Σαλαμίνα
• Σε εκείνο το 0-0 ο ΑΠΟΕΛ είχε χάσει πέναλτι στο τελευταίο λεπτό
• Η Νέα Σαλαμίνα έχει να σκοράρει από την περίοδο 2007/08 μέσα στο ΓΣΠ

Προϊστορία Ο ΑΠΟΕΛ «ξέχασε» από πότε έχει να χάσει από την Νέα Σαλαμίνα εντός έδρας αφού έχει πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες στα τελευταία επτά παιχνίδια της δεκαετίας. Στα γκολ 13-5 για τον ΑΠΟΕΛ